Adresa recenze programu Local Website Archive
http://www.akamonitor.cz/LWA.htm
ISSN 1804-042X doc. A. Katolický
Kopie zpráv zasílaných pracovníkům FEK-ZČU. Weblog je součástí vzdělávacího a zpravodajského portálu AKA MONITOR www.akamonitor.cz. Stránka weblogu není veřejná, je přístupná pouze osobám, zařazeným do databáze Infoservisu Akamonitoru. Kopírování obsahu je podmíněno souhlasem správce weblogu - doc. Arnošta Katolického.
Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.
Rád bych vás seznámil s revoluční novinkou na poli digitální fotografie – s HDR ( High Dynamic Range ). Využívám k tomu odkaz na svoji původní recenzi věnovanou knize:
Fotografie a vysoký dynamický rozsah - Základy HDR
"Mastering HDR Photography“
MICHAEL FREEMAN
Na závěr tohoto textu, který je výňatkem z plné verze, najdete odkaz na plné znění recenze.
Svoji recenzi - a tedy i tento výňatek - nemohu začít jinak, než citátem, který nejlépe vystihuje tématiku knihy:
„Buďte vítáni u něčeho docela nového na poli fotografie. U možnosti vytvářet snímky scén přesně tak, jak si myslíme, že je vidíme, nebo ještě přesněji, jak bychom je rádi viděli.“
Abstrakt:
Po více než jedno století bylo jasnou skutečností, že fotografie není schopna zaznamenat a nebo ukázat plný rozsah jasů skutečného světa. HDR začíná u expozice a postupuje k tvorbě HDR souboru z řady zaznamenaných snímků se odstupňovanou expozicí. Až doposud byla většina principů digitální fotografie založena na tom, co výbava zvládne, spíše než na tom, co vyžadují tóny a barvy na scéně. HDR to mění. Nasnímáním řady expozic vytvoříme úplný a souhrnný optický záznam scény před fotoaparátem, kdy některé části nebudou odpovídat schopnostem obrazového senzoru a fotoaparátu. Když tyto informace uložíme v digitální formě, budeme schopni je později opětovně využít pro lepší nebo zajímavější výsledky. Rozhodujícím problémem HDR je to, jak použit všechny informace o jasu v dynamickém rozsahu skutečné scény a zkomprimovat pro zobrazení na monitoru nebo tištěné fotografii.
Pro ty čtenáře, kteří se s HDR dosud nesetkali, si dovolím předsunout trochu osobní vsuvku. Přiznám se, že před červencem t.r. jsem o HDR neměl ani tušení. K 80-tým narozeninám jsem dostal digitální zrcadlovku a při zkoumání jejich možností upoutala moji pozornost možnost opakované expozice se stupňovitou změnou expozice ( +0,7 EV ). Ve stejnou dobu jsem psal recenzi na knihu M. Freemana, věnovanou fotografování v podmínkách nízkého osvětlení, která obsahuje stručnou zmínku o HDR. Moje zvědavost mne přivedla na webu k informaci o možnosti využití HDR v editoru Zoner Photo Studia
Lidský zrak je nesmírně složitý a dosud plně nepopsaný. Zahrnuje současně fyziologii i psychologii vnímání. Výsledkem je, že v tomto oboru existuje překvapivě malá shoda nad mnoha klíčovými mechanismy. Fotografové mají své vlastní způsoby nazírání na lidské vidění obecně, na účinky své představivosti a hodnocení reakcí diváků při prvním spatření snímku.
U HRD jde o možnost vytvářet snímky scén přesně tak, jak si myslíme, že je vidíme, nebo ještě přesněji, jak bychom je rádi viděli. Formluace není náhodná! Jde o problematiku, v níž se setkávají fotografie, náročné výpočty a znalosti lidského vnímání světla. Náročné znalosti, nové a ve vývoji.
HDR začíná u expozice a postupuje k tvorbě HDR souboru z řady zaznamenaných snímků se odstupňovanou expozicí. Až doposud byla většina principů digitální fotografie založena na tom, co výbava zvládne, spíše než na tom, co vyžadují tóny a barvy na scéně. HDR to mění.
Nasnímáním řady expozic vytvoříme úplný a souhrnný optický záznam scény před fotoaparátem, kdy některé části nebudou odpovídat schopnostem obrazového senzoru a fotoaparátu. Když tyto informace uložíme v digitální formě, budeme schopni je později opětovně využít pro lepší nebo zajímavější výsledky.
Obsah knihy:
Úvod
HDR scény a lidské vnímání
HDR snímání a generování
HDR mapování tonality
HDR workflow
Slovníček pojmů
Podle M. Freemana HDR umožňuje :
- obnovu vysokých jasů a hlubokých stínů v každé situaci,
- možnost úspěšně fotografovat v ostrém a tvrdém světle,
- získat pozoruhodnou, dříve nedosažitelnou tonalitu a barevnost,
- fotografovat za jakýchkoliv světelných podmínek.
HRD má také svá omezení a něco nás stojí navíc. Fotografovaná scéna musí být statická, stejně tak i náš fotoaparát, a HDR vyžaduje významné množství práce u počítače navíc.
Po více než jedno století bylo jasnou skutečností, že fotografie není schopna zaznamenat a nebo ukázat plný rozsah jasů skutečného světa. Je dobré mít na paměti, že fotografování s vysokým dynamickým rozsahem je už možné po několik desetiletí černobílým negativním filmem. Snímání HDR stojí zejména za úvahu zejména u snímků, které by dříve byly zamítnuty jako „příliš kontrastní“.
Zobrazení scény způsobem odpovídajícím lidskému vnímání je výsostnou záležitostí HDR technik, ale ačkoliv to zní přijatelně, schází jim na pozadí důležitá vizuální zkušenost
Při pohledu na fotografii, nehledíme jen na obraz zachyceného okamžiku, pohlížíme na úhledné zarámovaný obraz jako na objekt. Máme jistá očekávání. Na prvním místě je proto úhel pohledu.
Nejdůležitější v HDR, stejně jako nejobtížnější, je procedura mapování tónů. Pokud jste vytvořili HDR obrázek z dostatečně širokého rozsahu expozice, správně rozložené, tak byste měli mít kompletní záznam všech úrovní jasu z originální scény. Jak pojmout všechny tyto informace a začlenit je do fotografie, je úlohou tónového mapování.
Základní otázkou, která žádného fotografa nepřekvapí, je komplikovanost mnoha, možná většiny fotografií. Věda zobrazování je stále daleko od schopnosti úplně analyzovat fotografii a není o nic blíž schopnosti předpovědět důležitost objektů na scéně pro pozorovatele. A to je přesně to, co tónové mapování potřebuje.
Důležitější než různé tipy a triky je pro osvojení si této techniky znalost cíle, kterého chcete dosáhnout. Softwarové nástroje vám umožní vtěsnat ohromné množství dat do omezené kapacity obrazovky, ale neexistuje takový výsledek, který by uspokojil každého. Jediný způsob je dobře porozumět tomu, jak operátory mapování tonality (TMO, tonemapping operátor) fungují a znát i jejich nedostatky. Základní problém pro všechny TMO je jak vymezit každou oblast ve které budeme provádět změny. Tento zdánlivě jednoduchý čin zahrnuje mnoho úrovní vnímání, odhadu a názoru.
V době psaní knihy M. Freemana bylo pouze několik opravdu výkonných HDR aplikací, přestože existuje více než dvacet operátorů mapování tonality. Důvod toho je přesnost, počet nabízených nástrojů, platforma a podpora takových detailů jako je Raw formát a absence EXIF dat.
V klasické fotografii bylo možné zachytit jen významný detail, nebo vůbec nefotografovat, vyčkat na jiné osvětlení a nebo změnit úhel pohledu. Jde o komplexní vazbu mezi lidským zrakem a mozkem. Musíme ji poznat, abychom dokázali rozhodovat o expozici a zpracování HDR snímků
Autor doporučuje, abychom brali mapování tónů jako umění vytváření fotografií - umění, které mělo svůj poslední vrchol během rozkvětu černobílého fotografování.
Rozhodujícím problémem HDR je to, jak použit všechny informace o jasu v dynamickém rozsahu skutečné scény a zkomprimovat pro zobrazení na monitoru nebo tištěné fotografii. Kdyby existoval vhodný a levný způsob, jak zobrazit celý rozsah jasu, nic z toho by nebylo nezbytné, (ale jediné takove zobrazovací za řízení e v současné době velký a nákladný Brightside monitor.) A jak je známo, fotografie papírová bude pravděpodobně vždy její nejžádanější formou. Tato část procesu směřuje ke kompresi HDR obrázku na LDR obrázek (o nízkém dynamickém rozsahu).
Většina obtíží zaznamenaných fotografy zkoušejícími tyto techniky při řešení problémů s kontrastem ve snaze získat fotografii, která bude vypadat „dobře“ plyne z neúplného pochopení možností a schopností mapování tonality. A co více, programové nástroje zatím nejsou tak dokonalé, aby poskytovaly předvídatelné a bezvadné výsledky.
Plné znění recenze knihy M. Freemana „Fotografie a vysoký dynamický rozsah – základy HDR“ najdete na adrese www.akamonitor.cz/mfreeman2.htm.
doc. Arnošt Katolický
6. září 2009.
MICHAEL FREEMAN
Svoji recenzi jsem začal citátem, který nejlépe vystihuje tématiku knihy:
„Buďte vítáni u něčeho docela nového na poli fotografie. U možnosti vytvářet snímky scén přesně tak, jak si myslíme, že je vidíme, nebo ještě přesněji, jak bychom je rádi viděli.“
Plné znění recenze najdete na adrese:
http://www.akamonitor.cz/mfreeman2.htm
Autorem knihy, kterou vydal ZonerPress je Scott McNulty.
Tato stručná recenze pojednává o první knize na českém knižním trhu věnované publikačnímu systému WordPress. Nerad nosím dříví do lesa. Nejsem na webu zdaleka prvním, kdo o WordPressu píše, tomu bude odpovídat tento můj text.
Pokud jste se již s WP setkali, a chcete se s ním hlouběji seznámit, není o čem hovořit. Kniha ZonerPressu je tu pro vás. Napsal ji velmi zkušený autor a proto vás ujišťuji, že v ní najdete všechno, co může přispět k zvýšení efektivnosti a účinnosti vaší přítomnosti na internetu.
Pokud teprve zvažujete, zda je WorPress ten pravý nástroj, který by vám měl umožnit vstup do světa redakčních a publikačních systémů a to způsobem, který bude odpovídat nejen vašim potřebám, ale i možnostem, pak vám doporučuji následující postup:
a) přečtěte si na webu dva stručné a pěkně napsané články Dominika Dědička,
http://mistr.blog.zive.cz/2009/06/jak-na-wordpress-i-cast-seznamte-se-jmenuji-se-wordpress/
b) přečtěte si anotaci a prohlédněte si ukázkové kapitoly na webu ZonerPressu
http://www.zonerpress.cz/kniha/pro-programatory/wordpress-efektivni-publikovani-na-webu
c) pokud zistíte, že WolrdPress stojí za vaší pozornost, pořiďte si knihu a dejte se do studia.
Kniha ZonePressu vás provede krok za krokem všemi fázemi využití WordPressu.
Intalace WP vám otevře možnost využití výsledků práce stovek nadšenců, kteří pro WP vytvářejí nové moduly, které rozšiřují možnosti jeho využití.
Cituji z uvedeného článku:
„Pokud chcete osobní web, například blog nebo portfolio, WordPress Vám nabídne vhodné, rychlé a nenáročné řešení. Můžete si vyhledat vhodnou šablonu, pokud by jste ovšem s žádnou nebyli spokojeni, můžete využít placených služeb, či si šablonu nechat udělat na míru. Máte tak garanci originality, ovšem za jistý poplatek.
WordPress můžete použít i jako redakční systém pro internetový magazín. Samozřejmě, že ne pro magazín v rozsahu jako například Živě.cz, ale pro magazín s několika tisíci čtenářů je řešení ideální. Ohledně grafických šablon platí to stejné, jako v předchozím odstavci - můžete využít placených šablon, ovšem něco to bude stát ( ceny se většinou pohybují v rozmezí od 20 do 50 dolarů ).
V otázce firemních stránek se WordPress také používá. Na internetu je mnoho šablon pro firmy, ale v tomto případě doporučuji nechat si udělat vzhled na zakázku. Přeci jen divně vypadá, když mají dvě odlišné firmy stejný vzhled stránek."
Zde je seznam kapitol knihy:
Kapitola 1 - Proč WordPress?
Kapitola 2 - Instalace WordPressu
Kapitola 3 - Správa uživatelských účtů
Kapitola 4 - Nástěnka
Kapitola 5 - Myslíme dopředu: konfigurace blogu
Kapitola 6 - Přípravy k publikování
Kapitola 7 - Publikujeme příspěvek (konečně)
Kapitola 8 - Pracujeme se stránkami
Kapitola 9 - Práce s odkazy
Kapitola 10 - Zvládáme komentáře
Kapitola 11 - Pracujeme s motivy vzhledu a s widgety
Kapitola 12 - Hledání a úprava motivu vzhledu
Kapitola 13 - Používáme pluginy
Kapitola 14 - Řešení potíží a údržba
Knihu ZonerPressu doporučuji všem zájemcům o internetové publikování. Je věcná, má logickou stavbu, obsahuje nejen popis funkcí, ale i návod k praktickému využití v řadě konkrétních oblastí internetové komunikace.
Arnošt Katolický
Každý den se objevují tisíce nových virů různých typů. Tradiční bezpečnostní softwarové produkty, které spoléhají na signatury při detekci a blokování virů jejich jednotlivou identifikací, v nových podmínkách již nedostačují. Tradiční ochrana před viry a spywarem, o kterých už víme, je i nadále nutná. Nové typy hrozeb vyžadují nové přístupy k ochraně počítačů. Jeden z nich se nazývá behaviorální analýza (analýza chování). Přidává další vrstvu ochrany před novými a neznámými hrozbami.
Tuto novou technologii používá aplikace AVG Identity Protection, která zajišťuje, že všechny programy, které jsou spuštěny v počítači, fungují žádoucím způsobem. Zjistí-li aplikace podezřelé chování, které by mohlo znamenat pokus o útok vedoucí ke zcizení osobních údajů, ukončí tuto aktivitu, a zabrání tak, aby k možnému zcizení došlo. Nezáleží na tom, zda je používán software společnosti AVG nebo jiného dodavatele bezpečnostního softwaru; ochrana identity funguje společně se všemi rozšířenými aplikacemi a zvyšuje bezpečnost uživatele, kdykoliv je online.
Aplikace AVG Identity Protection pracuje na principu zjištění a zablokování podezřelého chování na nepřetržité bázi – není třeba myslet na to, zda jsme stáhli nejnovější aktualizace signatur a naplánovali další test. Jakmile aplikaci Identity Protection nainstalujete, hlídá náš počítač a chrání naše osobní a soukromé informace před pokusy o zcizení.
Aplikace AVG Identity Protection je malá aplikace (10 MB) pro stažení a její instalace zabere okamžik. Jakmile je nainstalována, využívá pouze nepatrnou část výkonu procesoru, přičemž poskytuje nepřetržitou ochranu v reálném čase.
Při zakoupení produktu AVG IP je vše, co potřebujeme, zahrnuto v ceně. Po celou dobu platnosti licence máme k dispozici technickou podporu i aktualizace virové databáze.
Shrnutí - AVG Identity Protection:
- Chrání před zcizením identity, kdykoli jste online.
- Blokuje nové a neznámé hrozby a brání jim v napadení vašeho počítače.
- Umožňuje rychlé a snadné stažení, instalaci i použití
- Je kompatibilní s aplikacemi AVG a dalšími oblíbenými produkty zabezpečení
- Obsahuje nepřetržitou celosvětová technická podpora v ceně produktu
- Je kompatibilní s operačními systémy Windows Vista a Windows XP
Instalace AVG IP nám umožní provádění nákupů a bankovních operací online s vědomím, že naše hesla, informace o účtech, čísla platebních karet a další cenné informace jsou v bezpečí před zloději osobních údajů.
Více se dozvíte na adrese:
http://www.grisoft.cz/product-avg-identity-protection?type=business